A man earns a profit of 45% by selling a bike for a certain price. If he sells that bike at double the price, then what will be the profit percentage? |
80% 180% 90% 190% |
190% |
Let the CP be 100, then profit = 45, and SP = 100 + 45 = 145 If the SP is doubled, new SP = 290 Profit = 290 - 100 = 190 Profit percent = $\frac{190}{100}$ = 190% |