In a first-order reaction \(A \longrightarrow P\), the ratio of \(\frac{a}{a – x}\) was found to be 8 after 60 minutes. If the concentration is 0.1 Μ then the rate of reaction in moles of A reacted per minutes is: |
2.226 × 10–3 mol litre–1 min–1 3.466 × 10–3 mol litre–1 min–1 4.455 × 10–3 mol litre–1 min–1 5.532 × 10–3 mol litre–1 min–1 |
3.466 × 10–3 mol litre–1 min–1 |
The correct answer is option 2. 3.466 × 10–3 mol litre–1 min–1 Given, $\frac{a}{a − x} = 8$ \(t = 60 min\) We know, \(k = \frac{2.303}{t} log\frac{a}{a − x}\) \( ⇒ k = \frac{2.303}{60} log 8\) \( ⇒ k = 3.466 × 10^{−2} \text{min}^{−1}\) Rate of a reaction, \(\frac{dx}{dt} = k[A]\) or, \(\frac{dx}{dt} =3.466 × 10^{−2} × 0.1\) or, \(\frac{dx}{dt} =3.466 × 10^{−3} × 0.1\text{ mol L}^{−1}\text{min}^{−1}\) |