A can do a piece of work alone in 30 days. B is 25% less efficient than A, while C is $33\frac{1}{3}$% more efficient than B. In how many days can A, B and C, working together, complete the work? |
$\frac{150}{11}$ days $\frac{120}{11}$ days $\frac{140}{11}$ days $\frac{130}{11}$ days |
$\frac{120}{11}$ days |
A = 30 days, B is 25% less efficient than A, while C is 33.33% more efficient than B, therefore, A : B : C = 4 : 3 : 4 (Efficiency) ⇒ Total work = 4 x 30 = 120 units, ..(Efficiency × Days = Total work) ⇒ Time required for A + B + C to complete the work = \(\frac{120}{4+3+4}\) = \(\frac{120}{11}\) days ..(\(\frac{Work}{Efficiency}\) = Time) |