An alloy contains tin and copper in the ratio 4 : 5. If tin has 20% impurity and copper 58%, what is the average % impurity? |
85% 41.1% 95.5% 82.5% |
41.1% |
Ratio of alloy contains tin and copper = 4 : 5 or = 400x : 500x Total quantity of impurity in tin = 400x × (\(\frac{20}{100}\)) = 80x Total quantity of impurity in copper = 500x × (\(\frac{58}{100}\)) = 290x Total quantity of impurity = 80x + 290x = 370x Required percentage = (\(\frac{370x}{900x}\)) × 100 = 41.1% |