The profit earned after selling an article for ₹8,579 is the same as the loss incurred after selling the article for ₹6,341. The profit percentage is:% |
15% 12% 18% 20% |
15% |
In this type of questions where the loss and the profit is same in both the cases of selling then the cost price of the article is the mean of the two selling prices, So First SP = 8579 Second SP = 6341 cost price of the article = \(\frac{8579 + 6341}{2}\) = 7460 Profit percentage = (8579 - 7460 ) × \(\frac{100}{7460}\) = 15% |