A man can row 5 km/h in still water. If the speed of the current is 2.5 km/h, it takes 4 hours more in upstream than in the downstream for the same distance. The distance is: |
10.5 km 15 km 7.5 km 12 km |
15 km |
We know that, Distance = Speed × Time Given, Speed in still water = 5km/h Speed of upstream = 5km/h - Current speed = 5 - 2.5 = 2.5km/h Time in upstream = 4 h + Time in Downstream According to the question, Distance for Upstream = Distance for downstream = 2.5 (4 + T) = 7.5T = 10 + 2.5T = 7.5T = 5T = 10 = T = 2 h Now substituting the value of T in Downstream then = D = 7.5 × 2 = 15km |