The marked price of a table is ₹3,000, which is 25% above the cost price. It is sold at a discount of 20% on the marked price. What is the profit or loss percent? |
Loss, 5% Profit, 10% Profit, 15% No profit, no loss |
No profit, no loss |
Let the cost price of the article = 100 Markup = 25% Then the marked price of the article = 125 Now the discount = 20% Selling price = 80% of 125 = 100 So profit or loss = 100 - 100 = 0 No profit no loss. |