The following table shows the amount (in quintals) of 6 different types of sweets sold by a shop during a given year.
The amount of S1 sold in that year was what percentage of the average amount of sweets sold per type during that year? |
80% 84% 88% 96% |
96% |
Amount of S1 sold = 32 Average amount of Sweets of all type = \(\frac{32 + 48 + 23+37+39+21 }{6}\) = \(\frac{ 200 }{6}\) = 33.33 Required percentage = \(\frac{32 }{33.33}\) × 100 = 96% |