The profit earned on an article is 25%. If profit is calculated on the selling price, then what will be the profit percentage? |
30 10 20 50 |
20 |
Profit earned is 25% \(\frac{Profit}{CP}\) = \(\frac{1}{4}\) SP = 4 + 1 = 5 Profit % on SP = \(\frac{1}{5}\) × 100 = 20% |