A certain sum of money lent at simple interest amounts to ₹1,200 in 2 years and ₹1,600 in 4 years. The rate percent per annum is: |
20% 30% 25% 16% |
25% |
Amount in 2 years = Rs.1200 Amount in 4 years = Rs.1600 S.I in 2 years = 1600 - 1200 = Rs.400 S.I. in 1 year = \(\frac{400}{2}\) = Rs.200 Principal = 1200 - 400 = Rs.800 ∴ Rate% = \(\frac{Interest}{Principal}\) × 100 = \(\frac{200}{800}\) × 100 = 25% |