Two unbiased coins are tossed. What is the probability of getting one head and one tail? |
$\frac{1}{2}$ $\frac{1}{3}$ $\frac{1}{4}$ 1 |
$\frac{1}{2}$ |
Total outcomes = $2^2$ = 4 Favourable outcomes = 1 + 1 = 2 So, the probability of getting one head and one tail = 2/2 = 1/2 |