A merchant has 2000 kg of sugar part of which he sells at 16% profit and the rest at 36% profit. He gains 28% on the whole. The Quantity sold at 36% profit is |
1500 kg 1400 kg 1200 kg 1605 kg |
1200 kg |
So, ratio of 1st and 2nd parts = 8 : 12 = 2 : 3. Therefore, Quantity of 2nd kind = (\(\frac{3}{5}\) x 2000)kg = 1200 kg. |