A 110 m long train crosses a 340 m long bridge in 45 seconds. What time will it take to cross a platform 250 m long? |
40 sec 44 sec 30 sec 48 sec |
48 sec |
Total Distance (d1 : d2) = (110 + 340) : (110 + 250) = 450 : 360 = 5 : 4 As speed is same, then ratio of time & distance will be directly proportional. Therefore, d1 : d2 = t1 : t2 = 5 : 4 5R = 60 sec. 1R = 12 sec 4R = 4 × 12 = 48 sec. |