Find the molality of 40 % NaOH (w/w) ? |
12 m 16.66 m 1 m 10 m |
16.66 m |
40 % (w/w) NaOH means 40 g of NaOH is dissolved in 100 g of solution. Mass of solvent = 100 - 40 = 60 g Molecular mass of solute (NaOH) = 40 g No of moles of NaOH = \(\frac{40}{40}\) = 1 Molality, m = \(\frac{1}{60}\) x 1000 = 16.66 m
|