A vessel contains a solution of two liquids A and B in the ratio 5 : 3. When 10 litres of the solution is taken out and replaced by the same quantity of B, the ratio of A and B in the vessel becomes 10 : 11. The quantity (in litres) of the solution, in the vessel was ______. |
42 48 52 44 |
42 |
The ratio of two liquids A : B = 5 : 3 or 10 : 6, ⇒ A : B Initial 10 : 6 After 10 : 11 ⇒ After B - Initial B = 10 litres, ⇒ (11 - 6)x = 10L ⇒ 5x = 10L ⇒ x = 2, Hence quantity of solution in vessel = (10 + 11) x 2 = 21 x 2 = 42 litres, |