A shopkeeper offers two successive discounts of 15% and 20% on an article and is still able to earn a 70% profit. If he offers a single discount of 30%, what will his profit percentage be? |
70% 75% 65% 50% |
75% |
Let the MRP = 100. Selling price of the article = 100 of (100-15)% of (100-20)% = 100 × \(\frac{85}{100}\) × \(\frac{80}{100}\) = 68 He is still able to earn a 70% profit. Cost price of the article = \(\frac{68}{17}\) × 100 = 40 If he offers a single discount of 30%, then selling price = 100 of (100-30)% = 100 of 70% = 70 New profit percentage = \(\frac{70 - 40}{40}\) × 100 = 75% |