If the autonomous consumption is given as 100 and the tendency of the people to increase consumption for an increase in income is only 20%, then derive the savings function. |
S = -100 + 0.8 Y S = 100 + 0.8 Y S = 100 + 0.2 Y S = - 100 + 0.2 Y |
S = -100 + 0.8 Y |
We all know that algebraically saving function is written as follows: S = - c̅ + (1-b)Y C = 100 + 0.2Y -> Given (As autonomous consumption is given as 100 and MPC i.e. increased consumption for an increase in income is given 20%) Therefore, according to the question, the savings function will be as follows: S = (-) 100 + (1 - 0.2)Y S = (-) 100 + (0.8)Y |